Osoby spłacające kredyty bankowe w polskiej walucie są obecnie w korzystnym położeniu. Wysokość miesięcznych rat jest niższa w porównaniu z wysokością zobowiązania np. sprzed 5 lat. Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie dojdzie do wzrostów wysokości rat kredytowych. Dowiedz się dlaczego.

Z wysokością rat kredytu nieodłącznie wiążą się stopy procentowe. Od marca 2015 roku ich wartość utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie. Obecnie stopa referencyjna wynosi zaledwie 1,5%, podczas gdy w 2001 roku jej wartość osiągnęła poziom 20% w skali roku! Niskie stopy procentowe to efekt dobrej sytuacji ekonomicznej Polski. Rada Polityki Pieniężnej do tej pory nie widziała potrzeby podniesienia stóp procentowych. Wszystko jednak może się zmienić – od kilku miesięcy pojawiają się spekulacje, jakoby w 2020 roku miałaby nastąpić podwyżka stóp. Jak wpłynęłoby to na osoby spłacające kredyty bankowe?

Stopy procentowe a raty kredytów

Wysokość stóp procentowych ma wpływ na wysokość rat kredytowych. Są bowiem bardzo ważnym elementem oprocentowania. Jest to parametr, na podstawie którego banki naliczają odsetki do miesięcznych rat.

Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, zaś podniesienie stóp procentowych oznacza wzrost miesięcznych zobowiązań. Dotyczy to nie tylko kredytów hipotecznych, ale również gotówkowych – z tym, że podwyżki / obniżki stóp w znacznie mniejszym zakresie odbijają się na kredytobiorcach gotówkowych.

Warto podkreślić, że kredytobiorca nie ma żadnego wpływu na wysokość stóp procentowych. Są one ustalane przez Narodowy Bank Polski.

Podwyżka stóp procentowych coraz bliżej?

Już ponad 3 lata stopy procentowe utrzymują się na rekordowo niskim poziomie. Z tego powodu należy oczekiwać, że już niebawem dojdzie do ich podwyżek. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej zapowiadają ten fakt, jednak nie są w stanie wskazać konkretnego okresu.

Analitycy prognozują, że podwyżka stóp procentowych może nastąpić już w 2019 roku. Dobra wiadomość jest taka, że nie będzie to pierwsze półrocze. Najbardziej prawdopodobna data to czwarty kwartał 2019 roku.

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej informują, że o wzroście stóp procentowych może zadecydować inflacja. Jeżeli dojdzie do jej wzrostu, wymusi to automatycznie konieczność podniesienia oprocentowania. Tylko w ten sposób można – choćby częściowo – zatrzymać rosnące ceny towarów.

To dobry moment na zaciągnięcie kredytów bankowych?

Jeżeli planujesz zaciągnąć kredyt bankowy, rozważ złożenie wniosku w najbliższym czasie. Dzięki temu masz szansę skorzystać z atrakcyjniejszego oprocentowania wynikającego z niskich stóp procentowych. Pozwoli to sporo zaoszczędzić – szczególnie, jeśli dojdzie do znacznej podwyżki stóp procentowych w przyszłości.

Nie wiesz, jaki kredyt zaciągnąć? Z przyjemnością pomożemy podjąć słuszną decyzję. Internetowe Biuro Kredytowe przeanalizuje Twoją sytuację materialną i potrzeby, a następnie zaproponuje oferty kredytowe najbardziej zbliżone do oczekiwań. Pomożemy jednocześnie w dopełnieniu wszelkich formalności – tak, aby w krótkim czasie otrzymać wsparcie finansowe od banku.