Święta Bożego Narodzenia to okres zwiększonych wydatków. Z roku na rok Polacy coraz więcej wydają na zakupy, nie żałując pieniędzy. Kupują coraz więcej żywności oraz coraz droższe prezenty. Nie wszyscy jednak zakupy finansują za gotówkę. Sprawdź, skąd Polacy biorą pieniądze na wydatki w okresie około świątecznym.

Jak wynika z corocznych raportów „Zakupy świąteczne” przygotowywanych przez firmę Deloitte, rośnie kwota świątecznych wydatków. Szacuje się, że Polacy wydadzą w tym roku średnio 1168 zł – to o kilkadziesiąt złotych więcej w porównaniu z 2017 rokiem.

Wydatki świąteczne Polaków – na co przeznaczają pieniądze?

Przytoczony raport wskazuje nie tylko na średnią kwotę świątecznych wydatków, ale również na udział poszczególnych kosztów.

Najwięcej pieniędzy pochłonie zakup prezentów – będą one stanowić 45% ustanowionego budżetu. Drugie miejsce zajmuje zakup żywności – 44%. Najmniej rodacy zamierzają wydać na spotkania towarzyskie – to zaledwie 11% budżetu.

Święta za gotówkę? Niekoniecznie...

Wydatki świąteczne dla większości osób stanowią znaczne obciążenie domowych finansów. Chociaż można się do nich dobrze przygotować, tylko nieliczni tak postępują. Jak zatem Polscy pokrywają świąteczne wydatki?

  • Gotówka z bieżącego budżetu

Wiele osób finansuje wydatki bożonarodzeniowe środkami z bieżącego budżetu. Takie rozwiązanie wydaje się być rozsądne, jednak często wymusza konieczność ubiegania się o wsparcie finansowe. Warto bowiem mieć świadomość, że pokrywanie świątecznych wydatków z dostępnych pieniędzy najczęściej oznacza rezygnację z niektórych opłat, które trzeba jak najszybciej uregulować.

  • Kredyt bankowy

Jak wynika z raportu „Sytuacja na rynku consumer finance” przygotowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, 12,5% Polaków kredyty przeznacza na wydatki konsumpcyjne, w tym organizację Bożego Narodzenia.

Spore zainteresowanie tego typu wsparciem wynika nie tylko ze zwiększonych potrzeb finansowych, ale również rosnącą liczbą kredytów na promocyjnych warunkach. Banki kuszą potencjalnych kredytobiorców np. niższym RRSO, oprocentowaniem lub prowizją wynoszącymi 0%, odroczeniem spłaty pierwszej raty dopiero po świętach itp.

W zaciąganiu kredytów gotówkowych nie ma nic złego – pod warunkiem, że decyzja jest dobrze przemyślana. Pożyczanie pieniędzy pod wpływem emocji może być pierwszym krokiem w stronę poważniejszych problemów finansowych. To pewność, że uda się terminowo spłacić całe zobowiązanie powinno być podstawowym kryterium do spełnienia zanim potencjalny kredytobiorca podejmie ostateczną decyzję.

  • Pożyczki pozabankowe

Osoby, dla których kredyt bankowy z jakichś powodów jest nieosiągalny, chętnie korzystają z firm pozabankowych. I w tym przypadku w zaciągnięciu pożyczki ratalnej czy chwilówki nie ma nic złego – o ile nie sięgają po nie osoby ledwo spinające domowy budżet. Może to oznaczać, że nie będą w stanie terminowo spłacić zaciągniętego zobowiązania i wpadną w kłopoty finansowe.

Szykujesz się do organizacji świąt Bożego Narodzenia i zastanawiasz się nad zaciągnięciem pożyczki lub kredytu? Nie wiesz jednak, która oferta będzie dla Ciebie korzystna? Skontaktuj się z Internetowym Biurem Kredytowym. Pomożemy dopasować rozwiązanie finansowe do Twoich potrzeb i oczekiwań, a także wesprzemy podczas dopełnianiu formalności. Na „chłodno” przekalkulujemy zdolność finansową oraz ocenimy szanse na uzyskanie wsparcia finansowego.