Potrzebujesz wsparcia finansowego, dlatego – poza kredytem – rozważasz jeszcze zaciągnięcie pożyczki pozabankowej? Porównaj oba rozwiązania i sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza.

Wybory Polaków w kwestii zewnętrznego wsparcia finansowego nie ograniczają się wyłącznie do oferty banków. Rodacy coraz odważniej korzystają z propozycji przygotowanej przez firmy pozabankowe – chwilówki czy pożyczki ratalne to także popularny sposób na pozyskanie niezbędnych środków finansowych.

Kredyt bankowy – czy to się opłaca?

Kredyty to sztandarowa oferta każdego banku. Chociaż największą popularnością cieszą się przede wszystkim kredyty konsumpcyjne, nie brakuje osób ubiegających się o kredyty hipoteczne, np. na zakup nieruchomości, gruntu.

Decydując się na kredyt, należy liczyć się z koniecznością uregulowania nie tylko zaciągniętej kwoty, ale również dodatkowych kosztów. Bank dolicza bowiem opłaty związane z obsługą tej formy finansowania, takie jak np.:

 • oprocentowanie

 • prowizja

 • ubezpieczenie.

Chociaż kredyt bankowy wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, takie rozwiązanie może być opłacalne z kilku powodów. Pozwala sfinansować konkretny zakup bez angażowania środków własnych. Istnieje możliwość wyboru okresy kredytowania – tak, by spłata zobowiązania nie rodziła żadnych kłopotów finansowych. Ponadto umożliwia spłatę nawet dużej kwoty w mniejszych ratach, co nie obciąża znacząco domowego budżetu.

Pożyczka pozabankowa – czy warto?

Alternatywą kredytu jest pożyczka pozabankowa. Chociaż jeszcze do niedawna kojarzona była z bardzo kosztowną formą finansowania, wiele zmieniło się w tym zakresie. Regulacja przepisów związanych z maksymalną wysokością nakładanych opłat spowodowało, że firmy pozabankowe przestały pobierać lichwiarskie opłaty.

Typowy dla pożyczek pozabankowych jest dość krótki czas na spłatę zobowiązania. W przypadku chwilówek jest to maksymalnie 30, 45 lub 60 dni, zaś w przypadku pożyczek ratalnych – do 24 miesięcy (rzadko do 36 miesięcy).

Podobnie jak w przypadku kredytów bankowych, firmy pozabankowe również doliczają dodatkowe koszty. Składają się na nie: oprocentowanie oraz prowizja. Ponadto pożyczkodawcy doliczają odsetki za nieterminową spłatę, za wysłanie monitów przypominających o upływie terminu płatności czy za wydłużenie terminu spłaty zobowiązania.

Kredyt czy pożyczka – co lepsze?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie, ponieważ uwarunkowane jest to wieloma czynnikami.

Na kredyt bankowy zdecyduj się, gdy:

 • masz odpowiednią zdolność kredytową

 • potrzebujesz wyższej kwoty

 • zależy Ci na długim okresie kredytowania.

Pożyczka pozabankowa będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • historia w BIK nie jest wzorcowa

 • chcesz pożyczyć niewielką kwotę, np. do 2000 zł.

 • zależy Ci na szybkim uzyskaniu środków

 • potrzebujesz pieniędzy w weekend

 • jesteś w stanie spłacić zobowiązanie w krótkim czasie, np. 30 dni.

Na korzyść chwilówek przemawiają także uproszczone formalności. Firmy pozabankowe najczęściej wymagają jedynie oświadczenia o wysokości osiąganych dochodów – nie musisz dostarczać żadnych zaświadczeń od pracodawcy.

Zastanawiasz się, która forma finansowania lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Internetowe Biuro Kredytowe służy wsparciem w tym zakresie. Zgłoś się do nas – przeanalizujemy Twoje potrzeby i dobierzemy rozwiązanie finansowe dostosowane do obecnej sytuacji materialnej i spełniające oczekiwania.