Kredyty to zobowiązania, które mogą być zaciągane na wiele lat. Chociaż początkowo sytuacja materialna pozwala na regularną spłatę nawet wysokich miesięcznych zobowiązań, trudno jest przewidzieć przyszłość. Nieoczekiwanie zdarzenia losowe mogą sprawić, że wartość spłacanych rat powoli będzie zbliżać się do wysokości domowego budżetu. Aby tego uniknąć, warto już w momencie zaciągania zobowiązania ustalić taką wysokość raty, która – niezależnie od życiowych perturbacji – będzie możliwa do uregulowania. Sprawdź, co możesz zrobić.

Polacy chętnie zaciągają kredyty. Jak wynika z raportu „Sytuacja na rynku consumer finance” przygotowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, nawet co czwarty Polak pieniądze z kredytu przeznacza na zakup drobnych dóbr trwałych. Nie brakuje jednak zainteresowania kredytami na zakup nieruchomości.

 

Źródło: https://kpf.pl/badania-i-publikacje/raporty-cykliczne/sytuacja-na-rynku-consumer-finance/

Niezależnie od celu kredytowania, warto już na etapie wnioskowania o wsparcie finansowe podjąć działania zmierzające do uzyskania możliwie niskiej raty kredytu. Dzięki temu nie będzie ona stanowić nadmiernego obciążenia domowego budżetu.

1. Wydłużenie okresu kredytowania

Im krótszy okres kredytowania, tym niższa całkowita suma spłacanego zobowiązania. To jednak oznacza zwykle dość duże raty, który wysokość może być przeszkodą do terminowej spłaty w przyszłości.

Jeżeli Twoja sytuacja materialna obecnie jest dobra, jednak obawiasz się nagłych zdarzeń losowych lub planujesz zaciągać kolejne zobowiązania, wydłuż okres spłaty. Taka operacja pozwoli na obniżenie wysokości miesięcznych rat.

Musisz jednak dokładnie to przeanalizować. W przypadku kredytów hipotecznych, wydłużenie okresu kredytowania o 10 lat może skutkować nieznacznym obniżeniem wysokości raty.

2. Skorzystanie z dodatkowych produktów bankowych

Niektóre banki oferują kredyty na atrakcyjnych warunkach finansowych pod warunkiem skorzystania z dodatkowych produktów, np. karty kredytowej czy rachunku osobistego. Klientom, którzy zdecydują się na taki krok, proponują niższe oprocentowanie. Może to przełożyć się na niższe miesięczne raty.

3. Zamiana rat malejących na równe

W przypadku kredytów hipotecznych czy samochodowych istnieje możliwość rodzaju raty: malejącej lub rosnącej.

  • Rata malejąca to schemat spłaty, w którym kolejne raty kapitałowo-odsetkowe są coraz niższe. Chociaż oznacza to niższą całkowitą kwotę do spłaty, pierwsze do spłaty raty malejące są bardzo wysokie.

  • Rata równa to schemat spłaty, w którym kolejne miesięczne raty pozostają na tym samym poziomie. Chociaż oznacza to wyższą całkowitą kwotę do spłaty, raty równe są dużo niższe niż raty malejące.

Jeżeli więc zależy Ci na niskich ratach, zamiana rat malejących na równe to dobre rozwiązanie.

4. Konsolidacja miesięcznych zobowiązań

Na swoim koncie masz już kilka kredytów, a łączna wartość miesięcznych rat już niedługo może być powodem kłopotów finansowych? Rozważ konsolidację.

Kredyt konsolidacyjny pozwala zamienić kilka spłacanych zobowiązań w jedno – najczęściej z niższą miesięczną ratą. Jeden będzie też termin regulowania należności, dzięki czemu żadna płatność już Ci nie umknie.

Skonsolidować można co najmniej 2 dowolne zobowiązania, np. kredyty gotówkowe, kredyt samochodowy, płatności ratalne, zadłużenie na karcie kredytowej itp.

5. Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu

Ubezpieczenie kredytu stanowi dla banku dodatkowe zabezpieczenie. Czasami jednak kredytobiorca ma możliwość rezygnacji z takiego zabezpieczenia, w efekcie czego płaci niższe raty.

Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, dokładnie to przeanalizuj. Sprawdź, czy rezygnacja z ubezpieczenia przełoży się na znaczne obniżenie wysokości miesięcznego zobowiązania.

Chcesz zaciągnąć kredyt z niską miesięczną ratą? Internetowe Biuro Kredytowe służy pomocą. Po zapoznaniu się z oczekiwaniami znajdziemy kredyt dopasowany do Twoich potrzeb.