Przeglądasz statystyki i zastanawiasz się, z czego wynika tak duża popularność leasingu? Chociaż taka forma finansowania niesie za sobą wiele korzyści, najważniejszą zaletą jest... optymalizacja podatkowa. Sprawdź, jak leasing pomaga obniżyć wysokość podatków.

Żeby złożyć zapytanie o leasing wejdź w zakładkę kontakt i wyślij do Nas zgłoszenie za pomocą formularza konaktowego w treści podaj swój nr telefonu oraz napisz słowo leasing lub opisz Nam krótko czego dotyczy twoja sprawa :). Nasz leasing to min. : 

W w razie jakich kolwiek pytań Nasi doradcy są dla Państwa dostępni pod nr telefonu 603-840-897

A teraz zapraszamy do lektury :

Przedsiębiorcy niechętnie dzielą się wypracowanymi pieniędzmi z urzędem skarbowym. Dlatego poszukują sposobów, które pozwolą zmniejszyć wysokość podatków – całkowicie legalnie, na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych. Z pomocą przychodzi m.in. leasing – zewnętrzna forma finansowania, która przez większość firm traktowana jest jako skuteczne metoda optymalizacji podatkowej.

Jak działa leasing?

Aby móc określić wpływ leasingu na możliwość obniżenia podatków, należy zapoznać się z istotą tej formy finansowania. Omówię ją na podstawie leasingu operacyjnego – to właśnie on jest najczęściej wybierany przez przedsiębiorców.

Leasing polega na przekazaniu przez firmę leasingową w użytkowanie konkretnego przedmiotu umowy, np. samochodu, komputera, sprzętu medycznego na rzecz przedsiębiorstwa (leasingobiorcy). W zamian otrzymuje zapłatę w formie miesięcznych rat leasingowych, które regulowane są zgodnie z harmonogramem. Po zakończeniu trwania umowy, przedsiębiorca może zdecydować się na wykup lub zwrócić użytkowany pojazd / sprzęt itp.

Cechą charakterystyczną leasingu operacyjnego jest fakt, iż właścicielem przedmioty umowy pozostaje firma leasingowa. Natomiast przedsiębiorca jest wyłącznie użytkownikiem. Rzutuje to m.in. na kwestie podatkowe.

Jak obniżyć podatki poprzez leasing?

Leasing operacyjny jest formą finansowania, dzięki której możliwe jest obniżenie wysokości podatków – w sposób całkowicie zgodny z obowiązującymi przepisami. Do 31 grudnia 2018 roku możliwości związane z optymalizacją były znacznie większe niż do tej pory – znowelizowanie ustawy o podatku PIT i CIT ograniczyło nieco korzyści wynikające z tej formy finansowania.

W związku z tym, że – jako leasingobiorca – jesteś użytkownikiem przedmiotu umowy, prawo do odpisów amortyzacyjnych leży po stronie firmy leasingowej. Ty jednak masz możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu:

  • opłaty wstępnej,
  • raty leasingowej w całości – części odsetkowej i części kapitałowej,
  • wykupu – jeśli zdecydujesz się na niego i pojazd przejdzie na własność firmy (wspominam o tym dlatego, że wykupu możesz dokonać także na osobę prywatną).

Chociaż już tylko to pozwoli znacząco obniżyć wysokość podatków, na tym możliwości optymalizacji się nie kończą. Mimo że jesteś użytkownikiem leasingowanego przedmiotu, masz prawo wliczyć w koszty uzyskania przychodu wszystkie inne wydatki ponoszone z jego tytułu. Może to być np. zakup paliwa, zakup nowych części do pojazdu / maszyny / urządzenia, koszt naprawy, koszt ubezpieczenia itp.

Jeśli decydujesz się na leasing operacyjny przedmiotu innego niż samochód osobowy, w koszty uzyskania przychodu wliczasz 100% wartości otrzymywanych faktur. W przypadku pojazdów osobowych jest zupełnie inaczej – wyjaśniam to poniżej.

Leasingujesz samochód? O tym pamiętaj

W związku z tym, że to właśnie samochody osobowe są najczęściej finansowane leasingiem operacyjnym, postanowiłem tej kwestii poświęcić więcej miejsca.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2019 roku, istnieją pewne ograniczenia co do wliczania w koszty aut osobowych wykorzystywanych w firmie do celów służbowych i prywatnych (tzw. tryb mieszany).

Najważniejsze kwestie to:

  • limit do 150 000 zł – auta, których wartość przekracza tę kwotę, nie mogą być rozliczane w całości,
  • możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu 75% wydatków eksploatacyjnych.

Jeśli chodzi o możliwość wliczenia w koszty miesięcznej raty, będzie ona odliczana w całości –o ile wartość leasingowanego pojazdu nie przekracza 150 000 zł netto. W przypadku droższych samochodów, w koszty będzie można wliczyć tylko 75% raty.

Takie ograniczenia wcale nie oznaczają, że leasing operacyjny pojazdów przestał być opłacalny. Nadal pozwala na optymalizację podatkową – i to w znacznym stopniu.