Polacy chętnie zaciągają kredyty, jednak nie wszyscy mogą liczyć na pozytywną decyzję wydawaną przez bank. Niekiedy powód jest dość prozaiczny – chodzi o brak historii lub złą historię w Biurze Informacji Kredytowej. Aby uniknąć odmownej decyzji, pomocny może okazać się raport wygenerowany przez BIK. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, która dostarcza informacji kredytowej oraz gospodarczej w Polsce. Zbiera i udostępnia dane o osobach fizycznych i podmiotach gospodarczych związane z realizacją zaciągniętych zobowiązań kredytowych i finansowych. Dlatego z takich informacji chętnie i często korzystają banki zamierzające udzielić kredytów na wniosek potencjalnych kredytobiorców.

Co to jest raport BIK?

Raport BIK jest to wygenerowany dokument, który zawiera dane dotyczące zaciągniętych zobowiązań kredytowych konkretnego kredytobiorcy. Są to bardzo szczegółowe dane, które pozwalają sprawdzić historię poszczególnych rat kredytu oraz innych zobowiązań finansowych, np. płatności rachunków za prąd, telefon, telewizję kablową lub cyfrową itp.

Warto podkreślić, że raport BIK podaje również szacowany wskaźnik sytuacji płatniczej. Takie rozwiązanie pozwala określić, czy dana osoba ma jakiekolwiek opóźnienia w płatnościach.

Ciekawą częścią raportu BIK jest tzw. scoring. Stanowi on ocenę punktową, na podstawie której banki mogą zadecydować o przyznaniu wsparcia finansowego.

Skąd pochodzą dane zawarte w raporcie BIK?

Raport BIK zawiera wiarygodne informacje na temat konkretnej osoby. Są one pozyskiwane od instytucji finansowych – dotyczą wszelkich zaciągniętych kredytów, a także niespłaconych zobowiązań finansowych.

Informacje zgromadzone w BIK są regularnie aktualizowane – najczęściej trwa to nie dłużej niż 7 dni od momentu spłaty zobowiązania, jego wygaśnięcia itp.

Warto przy tym pamiętać, że raport BIK działa na zupełnie innej zasadzie niż raporty dostępne np. w Krajowym Rejestrze Długów. Do bazy Biura Informacji Kredytowej trafia każdy – już w momencie zaciągnięcia jakiekolwiek zobowiązania. Dlatego nie istnieje żadna graniczna kwota, powyżej której dane pojawiają się w bazie BIK

Jak pobrać raport BIK?

Raport BIK można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej Biura Informacji Kredytowej (https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik). Cała procedura zajmuje zaledwie kilka minut – nie ma przy tym konieczności wychodzenia z domu.

Aby pobrać raport BIK, należy:

  • założyć konto w portalu BIK

  • zalogować się, wpisując login i hasło

  • dokonać płatności na wskazany rachunek bankowy.

Zaraz po opłaceniu, otrzymasz wygenerowany raport.

 

Źródło: bik.pl

Możesz go przeglądać bezpośrednio na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego albo też wydrukować.

Raport BIK – dlaczego warto go pobrać?

Chociaż raport BIK jest opcją płatną, warto zdecydować się na jego wygenerowanie. Istnieje ku temu kilka powodów.

  • Lepsze przygotowanie do ubiegania się o kredyt

W ocenie zdolności kredytowej każdy bank korzysta z danych gromadzonych przez BIK. Generując taki raport przed złożeniem wniosku, będziesz w stanie oszacować realne szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Dowiesz się, jakie informacje na Twój temat widzi konkretny bank. Poznasz więc swoją historię kredytową, którą instytucja uwzględnia przy dokonywaniu tzw. analizy jakościowej kredytobiorcy.

  • Dowiesz się, dlaczego bank odmówił kredytu

W momencie, gdy bank odrzuca wniosek kredytowy, nie podaje informacji o powodzie wydania negatywnej decyzji. Ty możesz tylko snuć domysły, które wcale nie muszą być zgodne z przyczyną odmownej decyzji.

Przeglądając raport BIK, możesz poznać swoją historię kredytową. Sprawdzisz, czy ewentualne opóźnienia w spłacie niektórych zobowiązań mogły zaważyć na wydaniu negatywnej decyzji.

  • Sprawdzisz, czy nikt nie wyłudził kredytu

Dzięki raportowi BIK możesz szybko sprawdzić, ile zaciągniętych zobowiązań przypisanych jest do Twojej osoby. To dobry sposób na weryfikację tego, czy przypadkiem ktoś nie podszył się pod Ciebie i nie wyłudził kredytu bankowego czy chwilówki na Twoje nazwisko.

Podsumowując jeżeli starasz się o kredyt w banku i szukasz pomnocy u doradcy lub sprawdzasz oferty w różnych bankach przy każdym złożonym wniosku obniżasz swoją wartość punktową w BIK niektóre Banki wykluczają ubieganie się o kredyt gdy liczba zapytań jest zbyt duża, dlatego nie szukaj w ciemno nie rób zapytań tam gdzie wniosek był już składany i nie ma on szans na akceptację, doradca czy bankier nie będzie tego wiedział gdzie poprzednio był składany wniosek i będzie wysyłał na ślepo gdzie popadnie żeby znaleźć dla Ciebie ofertę, takie działania nie przybliżą Cię do otrzymania kredytu. Skonaktuj się z Nami pokierujemy Cię jak pobrać taki raport a następnie go przenalizujemy i poinformujemy czy jesteśmy coś w stanie dla Ciebie zrobić złożymy wniosek tam gdzie jeszcze nie był składany i ma szansę na akceptację. Pozdrawiamy i zapraszamy do wysłania zgłoszenia w dziale konakt :) poprzez formularz lub kontakt telefoniczny pod wskazany nr na stronie. 

Wzór takiego raportu wygląda następująco :