Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością dysponowania sporym kapitałem – niezbędnym nie tylko w celu pokrycia kosztów inwestycji, ale i bieżących wydatków. Dlatego wiele przedsiębiorstw korzysta z zewnętrznych form finansowania. Poza kredytami typowo inwestycyjnymi, dużą popularnością cieszą się kredyty obrotowe. Jednak w wielu przypadkach warto rozważyć linię kredytową w rachunku firmowym. Dowiedz się, kiedy taka opcja jest korzystniejsza od kredytu obrotowego.

Raport „Finansowanie działalności MŚP w Polsce 2018” przygotowany przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) wskazuje, że nawet 30% przedsiębiorców korzysta z kapitału obcego, tj. zewnętrznych form finansowania. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim kredyty, w tym kredyty z przeznaczeniem środków na dowolny cel, np. linia kredytowa w rachunku bankowym.

Linia kredytowa w rachunku – na czym to polega?

Linia kredytowa to specyficzna forma kredytu, która daje dostęp do dodatkowych środków z możliwością przeznaczenia ich na dowolny cel. Przyznane przez bank pieniądze powiększają dostępne saldo na rachunku firmowym, dzięki czemu przedsiębiorca ma do nich stały dostęp.

Zasada funkcjonowania linii kredytowej jest prosta. W momencie, gdy saldo właściwe na rachunku firmowym wynosi 0 zł, wówczas przedsiębiorca może skorzystać z przyznanych przez bank środków. Nie musi korzystać z nich w całości. Każdorazowy wpływ pieniędzy na konto oznacza automatyczną spłatę zadłużenia, dzięki czemu limit zostaje odnowiony.

Linia kredytowa – korzyści

Linia kredytowa w rachunku niesie za sobą wiele korzyści. Wśród najważniejszych zalet wymienić można m.in.:

 • minimum formalności – bank przyznaje kredyt na podstawie wpływów na konto firmowe, dlatego nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów finansowych

 • możliwość wykorzystania tylko części środków – dzięki temu łatwiej zachować płynność finansową

 • korzystny sposób naliczania opłat – odsetki doliczane są wyłącznie od wykorzystanej kwoty, nie zaś od całego przyznanego limitu, co przekłada się na niższe koszty

 • automatyczne odnawianie się limitu w momencie wpływu na rachunek – dzięki temu przedsiębiorca cały czas może korzystać z dodatkowych środków.

Biorąc pod uwagę atrakcyjny sposób naliczania opłat oraz regularne odnawianie się limitu, linia kredytowa ma sporą przewagę nad kredytem obrotowym. Nie stanowi nadmiernego obciążenia firmowego budżetu – w razie chwilowego niskiego salda, można skorzystać z dodatkowych środków. Atutem są także uproszczone formalności, co przekłada się na szybkie uzyskanie wsparcia finansowego.

Jak uzyskać kredyt w rachunku bieżącym?

Nie jest tak, że każda firma otrzyma kredyt w rachunku bieżącym. Przedsiębiorstwo musi spełniać kilka podstawowych warunków. Najważniejsze to:

 • posiadanie konta firmowego w danym banku

 • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa – wysokość limitu jest adekwatna do wysokości wpływów na rachunek

 • okres prowadzenia działalności – nie zawsze nowo powstała firma ma szansę otrzymać taki kredyt.

Linia kredytowa w rachunku – jak korzystnie wybrać?

Linia kredytowa w rachunku to produkt bankowy, który różni się dostępnością, maksymalna wysokością kwot czy opłatami. Dlatego nie zawsze posiadanie konta firmowego w danym banku będzie oznaczać najlepszy wybór. Warto zorientować się w dostępnych ofertach, a następnie podjąć decyzję.

Przy wyborze oferty należy wziąć pod uwagę m.in.:

 • wysokość RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania informuje o całkowitych kosztach kredytu

 • maksymalną kwotę limitu

 • warunki dodatkowe

 • opłaty związane z prowadzeniem rachunku firmowego.

Linia kredytowa w koncie to dobry sposób finansowania bieżących potrzeb przedsiębiorstwa – przede wszystkim w okresie zmniejszonej płynności. Dodatkowym atutem jest możliwość kontrolowania stanu konta i wysokości odsetek związanych z korzystaniem z limitu kredytowego. Z uwagi na swoją specyfikę, może mieć przewagę na standardowym kredytem obrotowym.